XXIV SEMINARIUM KRAJOBRAZOWE

Więcej informacji o konferencji na Stronie Komisji Krajobrazu Kulturowego PTG
NAGRODA DLA NAJLEPSZEJ GEOGRAFICZNEJ PRACY DOKTORSKIEJ W ROKU 2017

Z prawdziwą satysfakcją informujemy, że decyzją Komisji ds. Dyplomu im. Eugeniusza Romera nagrodę za najlepszą pracę doktorską roku 2017 z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej otrzymała dr Katarzyna Pukowiec-Kurda. Nagrodę przyznaje Komitet Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk. Praca doktorska pt. Tożsamość krajobrazu kulturowego na przykładzie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego powstała w Katedrze Geografii Regionalnej i Turyzmu, a promotorem pracy była dr hab. prof. UŚ Urszula Myga-Piątek.

Obrona pracy odbyła się 6 czerwca 2017 r. na naszym wydziale. To prestiżowe geograficzne wyróżnienie zostało po raz pierwszy w historii przyznane dla sosnowieckiego ośrodka geograficznego. Tym samym Uniwersytet Śląski dołącza do wąskiego grona ośrodków geograficznych w Polsce wyróżnionych tą nagrodą.
DZIEŃ KRAJOBRAZU

W tym roku po raz trzeci z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, 20 października odbędzie się Dzień Krajobrazu. Jest to święto ustanowione w celu promocji zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu. Obchody święta odbywają się pod hasłem "Mój krajobraz. Współtworzę i chronię", a głównym zagadnieniem tegorocznej edycji będą Usługi krajobrazowe.

ZOBACZ WIĘCEJ
KONKURS TUP NA NAJLEPSZE PRACE DYPLOMOWE

Miło nam poinformować, że absolwentka kierunku Turystyka, a obecnie doktorantka naszej katedry mgr Agata Szweda otrzymała Nagrodę Roku 2018 w konkursie na najlepsze prace dyplomowe i kursowe z zakresu urbanistyki, gospodarki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju. Nagrody co roku przyznaje Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) Oddział Katowice. Praca pt. "Osiedla robotnicze Rudy Śląskiej jako wyróżnik krajobrazu - analiza perspektyw rozwoju w kontekście potencjału turystycznego" została obroniona w lipcu 2018 r., a jej promotorami były dr hab. prof. UŚ Urszula Myga-Piątek i dr Katarzyna Pukowiec-Kurda.
KONFERENCJA PAEK

W dniach 3-5 października 2018 r. pracownicy naszej katedry, dr Katarzyna Pukowiec-Kurda i dr Michał Sobala, brali udział w konferencji naukowej "Krajobraz w percepcji społecznej". Konferencję, która odbyła się w miejscowości Brok, zorganizowała Polska Asocjacja Ekologii Krajobrazu oraz Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Podczas konferencji dr Katarzyna Pukowiec-Kurda zaprezentowała referat pt. "Tożsamość i swojskość krajobrazu – narzędzia i metody pomiaru", natomiast dr Michał Sobala - "Zmiany krajobrazu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego w percepcji mieszkańców a jego ochrona".

PROMOCJA DOKTORSKA

12 czerwca 2018 r. w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbyła się uroczysta CLVI promocja doktorska. Podczas niej dyplomy uzyskania stopnia naukowego doktora nauk o Ziemi w dyscyplinie geografia odebrali dr Katarzyna Pukowiec-Kurda i dr Alan Mandal. Promotorem pracy dr Katarzyny Pukowiec-Kurdy była dr hab. prof. UŚ Urszula Myga-Piątek, a obrona doktoratu miała miejsce 6 czerwca 2017 r. Promotorem dr Alana Mandala była prof. dr hab. Alicja Szajnowska-Wysocka, a obrona doktoratu odbyła się 13 czerwca 2017 r.
WYJAZD DO WŁOCH

Wzorem poprzednich lat ćwiczenia terenowe - pilotowanie wycieczek odbyły się w ramach wyjazdu zagranicznego. W tym roku studenci I roku turystyki wraz z prowadzącym dr Sławomirem Pytlem udali się do Włoch. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Rzym i Watykan, Asyż, Pienzę oraz Wenecję. Mieli okazję odpoczywać w uzdrowisku Fiuggi di Terme oraz nad Morzem Adriatyckim w Bellarii. Dodatkową atrakcją wyjazdu było zwiedzanie winnicy w Nettuno wraz z degustacją, rejs po Canal Grande oraz audiencja na Placu św. Piotra.
ZAJĘCIA TERENOWE

Jak co roku w miesiącach wiosennych studenci naszej Katedry uczestniczyli w zajęcich terenowych. W tym roku w terenie odbyły się zajęcia z przedmiotu "Metodyka prowadzenia wycieczek" oraz "Obsługa ruchu turystycznego". W zajęciach uczestniczyli studenci I i II roku turystyki (studia magisterskie). Zajęcia w tym roku odbyły się w Katowicach (Śródmieście oraz Nikiszowiec), w Tychach, Pszczynie, a także w Będzinie, gdzie studenci zwiedzali zamek oraz podziemia pod Wzgórzem Zamkowym. Zapraszamy do obejrzenia galerii z ćwiczeń terenowych.

TARGI TURYSTYKI GLOBALNIE 2018

Jak co roku w Katowicach odbyły się Międzynarodowe Targi Turystyki GLOBalnie. W tym roku miało to miejsce w dniach 23-25 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Organizatorzy zapewnili ponad 200 wystawców z Polski i zagranicy, imprezy towarzyszące, strefę edukacji, sportu i rozrywki oraz konferencję branżową pt. "Turystyka przyszłości". Gościem specjalnym tegorocznej edycji była Mała Reporterka Nela.
KRAJOBRAZ MOJEGO MIASTA

Katedra Geografii Regionalnej i Turyzmu włącza się aktywnie w propagowanie kampanii Krajobraz Mojego Miasta. Piękne miasta to zachęta dla turystów a TY mieszkaj w miejscu swoich wakacji !

Nie bądź bierny! Zobacz co każdy może zrobić już dziś!

Zobacz filmy promocyjne!

Dr hab. Przemysław Śleszyński, pracownik naukowy IGiPZ PAN w Warszawie udzielił wywiadu na temat chaosu przestrzennego. Wywiad jest dostępny na portalu jagielloński24.

Zobacz ile kosztuje nas chaos przestrzenny.
ZARZĄDZENIE DOTYCZĄCE POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA

WYDARZENIA W 2017 ROKU